پیامبر اکرم صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم : دانش گنجینه‏ هایى اسـت و کـلـیدهاى آن پرسش است ؛ پس ، خدایتان رحمت کند ، بپرسید ، که با این کار چهار نفر اجر مى‏ یابند : پرسشگر ، پاسخگو ، شنونده و دوستدار آنان
حدیث
خانه های کودک «شهر شکوفه‌ها»

 

كودكان و آموزش پیش از دبستان

 

كودكان بزرگترين ثروت هر كشور محسوب مي شوند و ترديدي وجود ندارد كه سرمايه گذاري در راه رفاه و تعليم و تربيت آنان از سرمايه گذاري در هر رشته ديگري براي آيندۀ كشور سودمندتر است. در واقع کودکان ارزشمند‌ترین سرمایه‌های اجتماعی‌اند. توجه به این ذخایر اجتماعی و تلاش در جهت پایداری رفتارها و نهادینه ساختن عادات درست آنان در این دوران، یکی از وجوهی است که رشد و تکامل همه جانبۀ افراد جامعه را در آینده رقم خواهد زد. (روش های یاددهی-یادگیری مبتنی بر رویکرد رشد محور، فریده ترابی میلانی، 1391)

بايد بدانيم آموزش پيش از دبستان عبارت است از آموزشي كه از زمان تولد، آغاز و تا ششمين سال زندگي كودك، يعني سن ورود به دبستان ادامه دارد. هر قدر محيط نشو و نماي كودك متعادل‌تر و آگاهانه‌تر در جهت شكوفايي استعدادهاي كودك باشد، هوش او بيشتر و خوي او متعادل‌تر خواهد شد.آموزش پیش از دبستان از طریق غنی سازی محیطی، کودکان را قادر می‌سازد که به کسب تجارب ادراکی و ذهنی جدیدی که احتمالاً در محیط معمول خانواده برای آنان امکان پذیر نیست بپردازند .


سخنی با والدین

 

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و مراکز وابسته به آن یکی از بزرگ‌ترین و گسترده‌ترین شبکه‌های ارایۀ خدمات آموزشی است. خانۀ کودک شهر شکوفه‌ها نیز از جمله امکانات آموزشی است که به منظور ایفای آموزش کودکان  4تا6 ساله و به منظور به رشد رساندن کودکان امروز  به شهروندان مسئول فردا آغاز به کار نموده است.

در حال حاضر بیش از 70 شعبۀ خانۀ کودک با عنوان شهر شکوفه‌ها توسط سازمان ایجاد و مدیریت گردیده است که آموزش کودکان را در حوزه‌های شهروندی، اجتماعی، علمی و ...  با رویکرد دینی و بومی بر عهده دارد.

در این نظام آموزشی به تمام جنبه‌های رشدی کودکان و جنبۀ مهارتی آموزه‌های پیش‌بینی شده توجه شده است که  نیازهای کنونی و آیندۀ کودکان نادیده گرفته نشود. بر این اساس آموزه‌های دینی و قرآنی، مفاهیم ریاضی، علوم، اجتماعی، شهروندی، نمایش خلاق، تغذیه، بهداشت و سلامت، ایمنی و هنر در قالب نمایش، شعر، کاردستی، نقاشی، خمیر و سفال نیز لحاظ گردیده است.

در خانه‌های کودک شهر شکوفه‌ها بیش از 300 مربی و کمک مرّبی امر آموزش نوآموزان را بر عهده دارند.

مربیان  و کمک مربیان پس از فرآیند احراز صلاحیت و دریافت اعتبارنامۀ آموزشی از طرف مرکز آموزش سازمان فرهنگی هنری به صورت مستمر نیز مورد ارزشیابی قرار گرفته و توسط ناظران آموزشی راهنمایی و هدایت می‌شوند.

به منظور به روز رسانی اطلاعات مورد نیاز  مربیان و کمک مربیان، در هر سال دوره‌های آموزش ضمن خدمت در موضوعات مختلفی مانند: خلاقیت، کاردستی، نقاشی، روان‌شناسی کودک، قصه‌گویی و شعرخوانی، تربیت دینی با حضور اساتید برتر حوزۀ کودک برگزار می‌گردد.

 

 

 

 

فهرست و نشانی خانه های کودک «شهر شکوفه ها» در مناطق 22 گانه

خانه های کودک «شهر شکوفه ها» در همه مناطق 22 گانه تهران دایر است و می توانید نزدیک ترین آن به محل سکونت خود از شماره 1837 سوال کنید.